Кухонні ножиці - це як права рука для будь-якої господині на кухні, яка завжди виявиться поряд для виконання безлічі справ, з якими вона неодноразово стикається під час готування. Знайти підходящий варіант, який буде мінімально припадати пилом без справи і буде радувати естетичність і практичністю, здається дуже складним завданням. Однак головне знайти відповідний вигляд, розібратися з його особливостями та правилами використання і незабаром насолоджуватися швидким та легким приготуванням! Що ж варто врахувати при покупці?

Які види кухонних ножиць можна купити в Україні

Які види та типи кухонних ножиць бувають

Ножиці охоплюють досить широкий спектр можливостей на кухні, і будуть потрібні практично в будь-якому процесі приготування. Вони поділяються на велику кількість категорій, призначених для різних завдань.  

Застосування

  • Універсальні. Застосовуються для роботи практично з усіма продуктами, починаючи від обробки риби та м'яса, закінчуючи нарізкою зелені. Також знадобляться для відкриття упаковок круп, спецій, обрізки ниток, нарізки макаронних виробів. Леза симетричні та зроблені з нержавіючої сталі, у верхній частині переважно застосовуються пластик. Відразу кілька моделей можна купувати в комплектах: набор ножиць для кухні Kamille KM-5187. Такий варіант буде вдалим придбанням, якщо всі ці процеси виконуються не дуже часто, для регулярного використання слід шукати більш спеціалізовані:
  • Для відкривання пляшок та банок. Вони дозволяють легко відкоркувати навіть щільно закриті ємності, оскільки наділені зубастими елементами. Такою функцією забезпечені ножиці багатофункціональні кухонні 10 в1.
  • Для фруктів. Допоможуть подолати практично будь-який плод, починаючи від відділення шкірки банана, закінчуючи видаленням листя у полуниці. Деякі підійдуть і для овочів, такі як ножиці для салату з 2 лезами GIPFEL 9850.
  • Для обробки риби. Є окремі вироби і для цього процесу, які мають коротке та тонке лезо для зручного видалення кісток та розрізання всіх частин, включаючи хребет та голову, зубчасті насічки проникають у вузькі частини. Ручки в основному з одним кільцем, максимально міцні, щоб справлятися з міцними плавцями та хвостами. Невеликий вигин призначений для того, щоб у процесі розтину живота не пошкодити нутрощі. Так як у зубчиках часто застрягають відходи, інструмент легко розуміється на зручному очищенні. Впоратися з цими функціями допоможуть ножиці Maestro MR-1450, Kamille 5100
  • Для зелені. Виглядають незвичайно, так як на вигляд це кілька (зазвичай від трьох до п'яти) лез, які щільно скріплюються між собою з невеликою відстанню і швидко нарізають петрушку, кріп, цибулю в кілька рядів відразу. При цьому легко видаляються і неїстівні області продуктів. Чи стануть особливо затребуваними, якщо на кухні в горщиках також росте зелень, адже зняти її в такий спосіб зручно. У комплект іноді додається мініатюрна щітка, щоб очищати відстані між лопатями. Знайти їх легко, тому що рукоятка в основному забарвлена у характерний зелений відтінок. Ви можете придбати кілька найбільш вдалих варіантів: ножиці для зелені Frico FRU-007, BLAUMANN BL-1570
  • Для різання кісток (м'ясні, часто називаються як секатор). Призначені для обробки будь-якого виду дрібного м'яса, починаючи від курки, закінчуючи індичкою, виконуються з високоміцної сталі, леза трохи вигнуті, а ручки широко розводяться і доповнюються рельєфними вставками для надійного захоплення. Виїмка посередині леза призначена до роботи з великими кістками. Відмінним рішенням для цієї спрямованості стане покупка ножиць BOLLIRE BR-3708, Maestro MR-1470.
  • Для піци. Підходять для нарізки всієї тонкої випічки, включаючи приготування грінок. У нижню частину в основному додається накладка, на якій утримується шматочок, щоб було зручно перекласти на тарілку. Можна застосувати і для розрізання листкового тіста, якщо воно не прилипатиме до леза.

Додаткові елементи

Вироби можуть бути як однієї спрямованості, так і забезпечені додатковими функціями. Це може бути орехокол, представлений округлими виїмками із зубчиками, розташованими у внутрішній ділянці. Розпиляти кістки допоможе пилка на тильній стороні, а наявність викрутки на краю призначена для відкручування гайок. Також часто робиться відкривачка, у вигляді вирізу на лезі, зручного для захоплення кришки. Таким широко спеціалізованим варіантом стануть ножиці 7 в 1 Banquet Culinaria 28641122O

Матеріал рукоятки

Відрізняються кухонні ножиці та за матеріалом рукоятки. Це може бути металева конструкція, максимально міцна та зносостійка, але ковзна в руках, особливо якщо вони вологі. Також при розробці використовується поліпропілен і силікон: вони м'які, приємні на дотик і не натирають.
Дерев'яні вироби мають досить тривалий термін експлуатації, стійкі до ударів і появи подряпин. Якщо ви хочете знайти саме такий прилад, зверніть увагу на кухонні ножиці Maestro MR-1460.

Популярні і моделі з жароміцного пластику, який дотримується всіх гігієнічних норм та екологічно чистий. Приклад таких виробів - ножиці універсальні кухонні Kamille KM5184
Також більшість оснащена окремими вставками у внутрішній частині, що підвищують відчуття комфорту. Це може бути рифлений пластик або гума у металевих корпусах, які допомагають щільно вхопитися за ножиці.

Правила використання

Не потрібно намагатися використовувати виріб скрізь, де потрібно і не потрібно це робити, адже не кожне лезо впорається з розрізанням металевих та твердих предметів, внаслідок чого вигнутий чи зламається. 

Також не варто застосовувати їх для процесів поза кухнею, наприклад, для нарізки паперу, щоб утримувати в чистоті та дотримуватися правил гігієни. Не забувайте і про поради щодо безпеки, тримайте пальці далеко від лез. У деяких моделях, таких як ножиці для оброблення птиці Leifheit 03139, передбачений механізм від випадково відкривання, який захищає від порізів.

Найкраще придбати підставку для ножиць, щоб вони завжди були на своєму місці і захищалися від падіння та попадання вологи. В основному це дерев'яний блок, доповнений відсіками для ножів. Є можливість придбати моделі, які відразу поставляються з підставкою для них, наприклад, як у ножицях для птиці Maestro MR-1470 >. Також у деяких передбачено вушко для підвішування, що особливо потрібне для невеликих приміщень. 

Для чого на кухонних ножицях зубчики

Зубчасте лезо значно спрощує процес готування, допомагає застосовувати менше зусиль та витрачати мінімально часу. Кожен зубчик щільно проходить у продукт і добре справляється з нарізкою навіть у трохи притупленому стані.

Також такі варіанти дозволяють подрібнювати м'які фрукти та випічку, щоб при цьому виділилося мінімально соку та крихт. На деяких ножах зубчики розташовані лише в окремих частинах, що тільки підвищує функціональність.

Варто знати, що наточити таке лезо самостійно неможливо, у разі чого його потрібно нести до майстерні. Однак вони в основному максимально довго залишаються гострими, тому робити це доведеться не часто.

Кухонні ножиці: рекомендації щодо підбору та купівлі

Зовнішній вигляд

Звичайно ж, помічають вироби з їхньої естетичності, адже найяскравіші та стильні варіанти одразу впадають у вічі та згадуються господинями як «ті самі різнобарвні ножиці у квіточку». Відштовхуйтеся від особистих уподобань, щоб зробити готування приємним процесом, але і не забудьте підібрати їх під схожий дизайн з інтер'єром та іншим приладдям.

Практичні моменти

Якими б красивими не були вироби, які приваблюють своїм яскравим та цікавим дизайном, насамперед слід звернути увагу на їхню функціональність та практичність. Слід уважно оглянути корпус та перевірити кілька моментів:

  • Чи надійне кріплення. Шарнір у вигляді заклепки менш довговічний, ніж з різьбовим варіантом, оскільки другий легко фіксується в бажаному положенні. Незвичайні моделі мають осьовий шарнір, який швидко відкручується, в результаті чого ножиці перетворюються на пару ножів і потім легко скріплюються назад.
  • Наскільки комфортно тримати рукоятку і чи є в ній приємні на дотик вставки, що запобігають натиранню та здавлюванню. Перевірте, чи зручно пальці проходять через кільця. 
  • Чи вдале співвідношення леза та рукоятки (вам буде комфортно, якщо воно становить 1:1,5 або 1:2).
  • Чи немає пошкоджень на лезі (наскільки воно рівне) і як часто його доведеться точити, ця інформація іноді вказана у спеціальній інструкції в комплекті. 
  • Достатньо товсті краї;
  • Наскільки зручно буде мити вироби і чи можна використовувати його в посудомийній машині. 

Перевірте, чи правильно вибрано надійний матеріал. Якщо це метал, подивіться чи притягується до нього магніт. Якщо ні, значить він якісний. 
Найчастіше у надійних моделях логотип вказаний на лезі. Як мінімум він має вказуватися на упаковці.
Також перевірте, чи призначена модель для правшів або шульг. Більшість підходить для всіх випадків.

Як чистити та доглядати за кухонними ножицями

Щоб виріб був високоефективним протягом тривалого часу, потрібно обов'язково доглядати лезо та рукоятку. Не варто забувати про регулярне заточування ножиць, тому що в тупому стані доведеться застосовувати більше зусиль, щоб подрібнити продукти, в результаті окремі елементи можуть погнутися. Для цього знадобиться точила, яка буває декількох видів:

  • Механічна, є цілісний блок, про поверхню якої потрібно терти лезо, після чого воно знову стає гострим. 
  • Електричне, у них заточування відбувається автоматично. Потрібний кут сам підбирається, проте не регулює гостроту леза. 

Після кожного приготування ножиці слід обов'язково промити в гарячій воді, щоб прибрати залишки їжі. Краще дати їм висохнути у відкритому просторі, або відразу витерти насухо, і вже в такому стані поміщати в ящик.

Особливо ретельно потрібно чистити ножиці для зелені, тому що в кожному отворі астревают продукти. Як уже згадувалося, для цього в комплекті передбачено щіточку з відповідною кількістю зубчиків, якими потрібно провести у внутрішній частині.  
Обов'язково ознайомтеся з тим, чи можна ваші вироби поміщати в посудомийну машину, тому що для цього вони повинні бути максимально міцні. Навіть якщо це дозволяється, як у ножицях для зелені Maestro MR-1480, все одно може бути кілька застережень. Наприклад, для пластикових та гумових варіантів не варто встановлювати температуру понад 40 градусів.

Вам залишається лише зрозуміти, які ножиці будуть найбільш затребуваними. Наприклад, якщо у вашому раціоні багато зелені, тоді обов'язково придбайте прилад для цих цілей, якщо ви самі обробляєте м'ясо, тоді варіанти для кісток, а якщо в принципі купуєте виріб для дрібних побутових потреб, то не варто довго думати - робіть користь убік універсальних. 
А також не забувайте, що економити на кухонному приладді не можна! Тільки високоякісні ножиці, які використовуються за призначенням та всіма правилами, а також яким забезпечений належний догляд, будуть довгі роки тішити стильним виглядом та практичністю.