Ніжна та хрумка скоринка, витончені аромати копченого м'яса у поєднанні зі спеціями, красива та цікава подача їжі з малюнком у смужку – хто не любить смачний та ситний гриль? Його можна приготувати різними способами, а не лише за допомогою багаття на природі. Такого результату в наш час легко досягти і в домашніх умовах. Ви можете скористатися як сковородою гриль, так і електрогрилем. У чому їх відмінності? Який варіант підійде найкраще і для яких умов? Переваги та недоліки кожного виробу.
Зовнішні характеристики
Електрогриль – це досить масивна конструкція, яка встановлюється на підлогу, компактніші можна помістити на стіл. Корпус представлений із рельєфною поверхнею, яка утворює характерні для гриля смужки. Іноді нижня частина щільно закривається кришкою, щоб їжа добре просмажилася. Для того, щоб легко відкрити виріб, передбачено міцну ручку. Форма електрогриля в основному прямокутна.
Сковорода гриль – не менш популярний виріб. Їжа виходить приблизно така ж, а посуд дозволяє приготувати ті самі рецепти: м'ясо, овочі, рибу та фрукти гриль. Тут також не обходиться без опуклих смуг та зручної ручки, тільки в цьому випадку необхідної для транспортування, і щоб тримати сковороду. Краще вибрати її, що не нагрівається і виконану з дерева, силікону або пластику.
Є можливість знайти одну з кількох пропонованих форм: округлу, квадратну, прямокутну або овальну. У сковороді також можна щільно притиснути шматочки їжі, для кращої прожарки та утворення хрусткої скоринки. Для таких цілей передбачається тяжкий прес. Якщо і двосторонні моделі, в яких верхня частина притискає нижню: на вигляд вони схожі на електрогриль закритого типу.
Функціональність виробів
Електрогриль поєднує багато можливостей. По-перше, його можна використовувати і як духовку, запікаючи улюблені рецепти швидко і зручно, вибравши відповідний режим. Сковорода гриль також не обмежує в раціоні, адже її можна помістити в духову шафу. Головне, щоб у конструкції була ручка, що знімається або складається: тільки так посуд поміститься всередину. ;
У першому випадку їжу можна залишити на поверхні після смаження, при цьому вона ще довго зберігатиме тепло. Вам не доведеться одразу ж з'їсти страву. У випадку зі сковородою, їжу навіть не бажано залишати в ємності, хоч вона також поступово остигає. Це стосується чавунних моделей, оскільки вони можуть додати їжі небажаного металевого присмаку.
Електрогриль допомагає за раз не тільки зробити багато їжі завдяки великим розмірам, але й приготувати її різними способами . Деякі поверхні розроблені з рельєфними та прямими областями: на першій можна посмажити ароматний стейк, другу залишити для овочів. В інших комбінованих платформах передбачається і відсік для трав та спецій, які додадуть стравам нотки пікантності та ніжного аромату. У сковородах в основному повністю ребриста поверхня, проте на ній також можна приготувати будь-що.
Сам процес готування
Готувати з електрогрилем одне задоволення навіть новачкам: з таким приладом дуже низька ймовірність пересмажити чи залишити сирими м'ясо чи овочі. В основному можна легко відрегулювати потрібний режим, за якого певна їжа прожариться до ідеального стану. Також доступно заздалегідь розморозити її, увімкнувши спеціальну функцію.
Зі сковородою вам потрібно бути уважнішими: ви не зможете поставити їжу смажитися та займатися іншими справами. Слід простежити, скільки часу знадобиться на прожарювання м'яса чи риби, набратися досвіду у цій справі. При цьому і тут можна спростити завдання, знайшовши моделі з індикаторами нагріву: він повідомить про те, що корпус максимально і рівномірно розігрівся і готовий до використання.
Зручність у транспортуванні
Електрогриль буде зручно переносити тільки в тому випадку, якщо ви оберете компактний варіант. Ви зможете використати його в будь-якому місці, навіть привезти на дачу, головне передбачити живлення від електромережі.
У випадку зі сковородою гриль, все залежить від матеріалу. Чавунні конструкції складно піднімати, вони важать від трьох до п'яти кг. Якщо з ними постійно гасати по кухні, перекладаючи їжу, рука помітно втомиться. Алюмінієві досить легкі, тому із ними простіше. Також, якщо не розглядати приготування їжі на відкритому вогні, ви зможете посмажити їжу тільки на кухні. Тут головне не прогадати та вибрати модель, яка поєднується з вашим типом варильної поверхні (у деяких випадках не підтримується індукція).
Дим
У випадку електрогрилю все залежить від моделі. Якщо вона закритого типу, дим виділятиметься лише в тому випадку, якщо відкрити кришку. У процесі приготування його буде мінімально. Якщо поверхня повністю відкрита, обов'язково готуйте з потужною витяжкою або на відкритому просторі. Однак деякі варіанти ще більш передбачливі: у них встановлюється захисний механізм появи диму.
У випадку зі сковородою доведеться як мінімум провітрювати кухню, або краще також подбати про наявність витяжки.
Здорова їжа в грилі
Готуючи за допомогою електрогриля, ви можете повністю забути про олію. Це ідеальний шанс харчуватися смачно, при цьому ситно та корисно. Що стосується сковороди гриль, тут також не варто перейматися правильним харчуванням. Хоч масло і доведеться використовувати, але в дуже невеликих кількостях, що не скажеш про звичайну сковороду. Досить просто змастити ребра на поверхні, пройшовши кухонним пензликом. Головне, щоб смуги були досить високими. Так їжа мінімально контактуватиме з жиром, не покриваючись від нього скоринкою і не пригоряючи.
Як доглядати гриль: особливості догляду
Коли справа доходить до миття, тут все залежить від вашого вибору при покупці. Якщо ви придбали електрогриль зі знімними елементами, відмити таку конструкцію не проблема: достатньо зняти потрібні деталі і очистити. З цілісним корпусом це зробити набагато складніше.
В обох випадках поверхня сама по собі залишиться майже чистою після смаження: крім того, що не потрібно практично використовувати олію, але й сам жир від їжі буде стікати. У випадку з електрогрилем для цих цілей є лоток, що знімається, а в сковороді виконуються спеціальні канавки, в яких рідина буде поступово випаровуватися.
Замість укладання
Можна сказати, що електрогриль наділений великою кількістю функцій, місткий і дозволяє готувати багато різних страв на кухні чи природі. До того ж, їжа буде максимально корисною, а для її приготування не знадобляться особливі навички. При цьому всі плюси помітно відбиваються на ціні приладу та й габарити його в основному не зовсім компактні.
Сковорідки набагато менше, тому доглядати і транспортувати їх легше. При цьому це відбивається на місткості, особливо коли складана ручка, та й доведеться постійно стежити за ступенем підсмажування продуктів. Зате такий посуд можна купити за бюджетними цінами, насолоджуючись домашнім грилем без особливих витрат.
Який пристрій буде більш бажаним на кухні? Яке захочеться використовувати найчастіше? Виходячи з усіх порівнянь, переваги та недоліки є в обох випадках, тому кожен сам повинен вирішити, для яких цілей набувати виріб. Визначившись із завданнями та тим, у якій кількості та де ви хочете смажити продукти, вибір стане очевидним.