Хочете в домашніх умовах готувати їжу, яка за смаком та виглядом ніби зроблена на природі? Віддаєте перевагу різноманітному раціону? Любите харчуватися одночасно корисно та смачно? Якщо хоч на одне запитання відповіли ствердно, тоді ви оціните сковороду гриль-газ. Корисні овочі, просочені димним ароматом, соковите м'ясо та риба зі смугастим візерунком – лише основні страви, які можна готувати за її допомогою.
Що таке сковорода гриль-газ? Який принцип її роботи та з яких елементів вона складається? Детальна інструкція приготування страв на ній, що складається з 10 легких кроків. Догляд за продуктом після використання.
Особливості конструкції гриль газ
З огляду на назву, перше, що варто врахувати – це сумісність сковороди виключно із газовими плитами. Це пояснюється тим, що корпус встановлюється саме на газову конфорку.
Нижня частина складається з круглого піддону з отвором, тобто виглядає як бублик. Більш практичні не плоскі отвори, а як конуса: так полум'я рівномірніше і швидше прогріває сковороду.
Ємність зроблена у вигляді поглиблення: у процесі готування до нього стікає жир та зайва рідина з продуктів. Корпус в основному виконується зі сталі – вуглецевої або нержавіючої. Товщина стінок у хорошому посуді досягає 6-7 мм. За своїми перевагами ви можете вибрати будь-яке покриття:
- Мармурове. Зроблено з гранітної крихти, яка швидко нагрівається і має високі показники міцності. Вимагає акуратного поводження, щоб не утворювалося подряпин.
- Керамічне. Максимально зносостійке та витримує нагрівання навіть до 400 градусів.
- Тефлонове. Найлегше піддається механічним пошкодженням, тому мити його слід акуратно.
- Емальоване. Має стандартні практичні характеристики: оптимальну міцність та хорошу термостійкість.
- Нержавіюча сталь. Зроблена часто без покриття, проста у догляді, екологічно чиста та легка. Найбільш довговічна та стійка до зношування, тільки має більш слабкі антипригарні характеристики.
Ці практичні параметри ніяк не впливають на смак та аромат їжі, тому слід відштовхуватися лише від особистих уподобань та уявлень у комфорті. Також врахуйте, який температурний максимум вибраного матеріалу (від 250-400 градусів).
Посередині розташовані грати. Саме на неї викладаються овочі, м'ясо та риба. У дорогих моделях може бути кілька видів у комплекті. В основному вона зроблена у вигляді стандартних смуг, як на гриль-барбекю, або з мініатюрними перфорованими отворами. У другому випадку буде зручно викладати фарш, дрібно порізані овочі.
Наприкінці, як і в звичайній сковороді, йде кришка, яка щільно прилягає до корпусу. Вона часто комплектується ручкою, що знімається. Також трапляються варіанти, де верхня частина виконана зі скла. У такому разі буде зручно спостерігати за процесом запікання, не відкриваючи корпус.
Оскільки посуд поєднує в собі стільки елементів, він виходить досить важким: вага може досягати більше 2 кг. Також для розміщення корпусу знадобиться достатньо місця на кухні. Гідність такої розбірної конструкції – ndash; це зручність під час миття. До того ж, стандартний обсяг грилю дозволяє готувати відразу на всю сім'ю від 2-4 осіб.
Принцип приготування
Щоб знати, як користуватися гриль-газом, потрібно розуміти загальний принцип приготування. Технологія полягає в тому, що гаряче повітря від конфорки проходить через центральний отвір від низу у верхню область. Коли він сягає кришки, починає поступово спускатися назад. Тобто, розпечена від полум'я, пара починає підніматися і витісняти вниз ту, яка вже встигла трохи охолонути.
Отже, їжа проходить температурну обробку. Саме тому дуже важливо зберігати тепло всередині, рекомендується якомога рідше відкривати кришку. До того ж, вся зайва пара виходить через бічні отвори, тому відкривати прилад потрібно тільки для контролю готовності страви.
Така обробка гарячим повітрям дуже корисна: продукти зберігають усі корисні речовини, стають ароматнішими, зберігають свою форму.
Детальна інструкція щодо використання сковороди гриль газ
Використання сковороди непросте і просте. Запам'ятайте ці 10 простих кроків:
- Прослідкуйте, щоб сковорода була підготовлена до процесу: вона має бути повністю вимита та висушена.
- Після включення плити потрібно поставити на неї піддон. Отвір повинен поміститися рівно в центр конфорки, щоб вогонь не чіпляв посуд, але при цьому полум'я було спрямоване всередину (в основному гриль-газ підходить для середньої або маленької конфорки). Готувати їжу на такому посуді потрібно на середньому вогні, але враховуючи індивідуальні особливості кожної плити та сковороди, лише через кілька спроб приготування вдасться підібрати ідеальний режим.
- Хвилин 5 слід почекати, поки сковорідка рівномірно розігріється.
- При бажанні в піддон додається трохи води (достатньо 200-250 мл у середньому) – так їжа вийде не сухою, соковитішою. Також це допомагає уникнути зайвого диму. Приємним бонусом стане те, що у рази легше відмивати жир.
- Деякі рекомендують для таких цілей просто помістити в цю частину фольгу (до речі, з нею їжа виходить більш засмаженою). Як мінімум піддон слід змастити олією, щоб жир не пригорав (особливо якщо немає антипригарного покриття).
- Далі переходимо до ґрат. З нею все просто – вона встановлюється на піддон, та був на поверхню рівномірно викладаються продукти. Головне, щоб вони не виступали за краї та розташовувалися один від одного на невеликій відстані.
- Накрийте їжу щільно кришкою.
- У такому стані потрібно готувати хвилин 5-10. Після цього можна перевірити готовність продуктів та перевернути їх. Втім, тонкі шматочки перевертати нема рації, тому що підігрів відбувається з двох сторін. Відкривати сковороду потрібно обережно, адже всередині дуже гаряче повітря!
- У середньому на готування м'яса знадобиться до 50 хвилин, на овочі, курку та рибу – всього півгодини. Якщо трохи збільшити вогонь, можна впоратися і за 15 хвилин.
- Дайте посуду охолонути і лише тоді переходьте до його миття.
Режими готування
Використовуйте придбану сковороду гриль-газ максимально. Експериментуючи з «підручними» засобами, можна робити страви різноманітними. Наприклад, якщо помістити на ґрати горщики або загорнути овочі у фольгу, можна легко запікати другі страви.
Щоб швидко впоратися з випічкою, потрібно обов'язково налити в нижню частину воду і якнайрідше відкривати кришку. Для збереження тепла в більш дорогих моделях передбачаються спеціальні вставки, що закривають зайві отвори та герметичну духовку, що роблять із сковороди. З посуду можна сміливо використовувати вощений папір і силіконові форми для випікання.
Також можна розташувати на фольгу на піддон – так їжа вийде з підсмаженої скоринкою. Якщо закрити фольгою отвір і таким чином вирівняти нижню частину, їжа буде приготовлена як на пару.
Переваги сковороди гриль газ:
- Можна готувати без олії, оскільки шматочки не прилипатимуть до ґрат.
- Страви також виходять корисними за рахунок того, що немає прямого контакту з нагрівальним елементом.
- Жодного диму, тому не доведеться провітрювати приміщення і навіть включати витяжку.
- Навіть у разі використання жирних продуктів, зайва частина стіче в піддон.
- Красивий та апетитний візерунок у вигляді смужок від ґрат, як на мангале.
- Різноманітність страв, які можна приготувати: починаючи від м'яса до десертів.
- Їжа готується швидко завдяки конвекційній системі.
Догляд за виробом
Догляд за сковородою гриль-газ максимально простий. Так як жир акуратно збирається у піддоні з водою, ця частина залишається максимально чистою. Кришку також досить просто протерти від пари. Найбільше уваги варто приділити ґратам, адже на ній знаходиться сама їжа. При цьому в такому режимі готування вона навряд чи прилипатиме і залишатиме сліди на поверхні, особливо якщо є антипригарне покриття.
Зверніть увагу, чи можна мити ваш виріб у посудомийній машині – така можливість ще більше полегшить процес. Обов'язкова умова: спочатку потрібно дочекатися, щоб посуд повністю охолонув.
Тепер ви повністю озброєні інформацією про те, як від початку до кінця користуватися сковородою такого типу. Залишається тільки придбати її та почати експериментувати з рецептами, дивуючи своїх рідних та підвищуючи кулінарні навички. Швидко, смачно, корисно, легко!