Дошки для нарізки - це той аксесуар, до якого у кожної господині багато вимог, адже вони не разів використовуються в повсякденності. Це означає, що вироби не тільки повинні бути комфортними під час готування та миття, але й порадувати своєю практичністю та стильним виглядом досить довгий час. На що слід звернути увагу під час виборів? Які види дощок бувають? Що потрібно знати про догляд за ними?

які бувають дошки для нарізування продуктів

Які бувають дошки для нарізки

Асортимент кухонного приладдя для нарізки різноманітний, тому з'являється багато сумнівів, щоб вибрати відповідний варіант і залишитися задоволеним покупкою. 

Матеріал

Насамперед вироби відрізняються матеріалами, з яких вони виготовлені. Це важливий фактор, адже він відповідає за міцність, довговічність та безпеку для здоров'я організму. Важливо і те, як поверхня виглядатиме через роки використання, адже кожній господині приємно готувати за допомогою стильних аксесуарів. Найбільш популярні види у цьому випадку:

дерев'яні обробні дошкиДерев'яна. Таку дошку дуже часто можна побачити на кухні. Чому їй віддають перевагу? Вона надійно відполірована, не швидко ступатиме лезо. Корпус досить міцний, для виготовлення може використовуватись:

  • М'яка деревина, дешева і не така довговічна: сосна, липа та береза. 
  • Тверді породи, такі як дуб, ясний, акація та ясний. Більш зносостійкі та витримують контакт із вологою. 

Також є можливість вибрати цілісні моделі та з'єднані з кількох елементів. Якщо в бічній частині помітний дерев'яний малюнок, тоді це перший різновид. У другому випадку дуже важлива якість, адже дешеві аналоги буду шаруватись, а клей потрапить у їжу.

Основним недоліком є те, що дошки вбирають запах продуктів та миючих засобів. Також з часом поверхня стає не такою рівною, якою була спочатку - залишаються подряпини та вм'ятини. Відмивати її доведеться тільки вручну, тому час на догляд не дуже заощаджується. 

бамбукові дошки для нарізкиБамбукова. Ці вироби не варто плутати з дерев'яними, хоч на вигляд вони дуже схожі. Технологія виготовлення відрізняється, тому що трав'яниста рослина розрізається на тонкі рівномірні смужки, які міцно склеюються між собою. Поверхня виходить максимально жорсткою, тому досить довговічна. Легко відмивається, не сильно тупить ножі. Дошки стійки як до ударів, так і до появи подряпин, тому через роки використання залишаються презентабельними. 
Головне, на що варто звернути увагу під час покупки, щоб при розробці не використовувався синтетичний клей, інакше дошка шкодитиме організму. Також варто відзначити високу вартість бамбука.  

пластикові обробні дошкиПластикова. У цьому випадку головне дивитися на ціну, адже тільки високоякісний матеріал виправдає всі очікування. Він буде зносостійким, легким та екологічно чистим. В іншому випадку економія відіб'ється не тільки на зручності при готуванні, а й на здоров'ї. Пластикові моделі відразу впадають у вічі в магазині, оскільки часто декоруються візерунками та малюнками, виконуються у яскравих кольорах.

Пластикові вироби не завжди сумісні з високими температурами, тому гарячий посуд на них не поставиш. Не стійко стоять на поверхні і ковзають по ній, іноді доводиться витримувати виріб. Але і тут автори усувають недоліки, додаючи прогумовані ніжки і роблячи рифлене покриття. Важливо знайти моделі з антибактеріальним покриттям, адже будь-яка освічена тріщина може стати для них притулком. 

Скляні. Ці дошки можуть похвалитися тим, що через роки використання залишаться гладкими і рівними. їжа У дизайні є що вибрати, оформлення яскраве та оригінальне.Запахи від продуктів не вбираються, сама дошка також не додає їм аромату.

Головне акуратно поводитися з аксесуаром, щоб не розбити, адже такі дошки тендітні та важкі. Потрібно бути готовим до того, що ніж голосно стикається з поверхнею. Леза швидше тупиться, ніж при контакті з іншими матеріалами, а продукти зісковзують. Як і у випадку з дерев'яними, не сумісні з посудомийною машиною, але не завжди. У цих моделях бажано шукати варіанти з прогумованими ніжками.

Кам'яні. Для розробки використовується камінь або граніт, оскільки вони екологічно чисті та довговічні. Досить важкі, при цьому багатофункціональні, часто використовуються для рівного розкочування тіста.

Силіконові. М'які, приємні на дотик, прості у догляді. Підвищують комфорт у приготуванні, адже для пересипання продуктів у загальну миску їх достатньо скрутити у трубочку. Для мандрівників це також порятунок, адже аксесуар компактно згортається.

У деяких виробах комбінується декілька матеріалів. Наприклад, це може бути дошка з дерев'яним корпусом та пластиковим обрамленням. Популярні вставки наночастинок срібла, які борються із бактеріями.

Форма дошки для різання продуктів

форма дошки для різання продуктівВідрізняються дошки для нарізки та формою. Найбільш класичний вважається прямокутний варіант, він найбільш комфортний і місткий. Зручно економиться місце, адже виріб можна розмістити до стіни або на краю столу. Схожі на них квадратні варіанти дощок, тільки вони компактніші.

Не такі зручні овальні, трапецієподібні та круглі моделі дощок. Вони також переважно не відрізняються великими розмірами. На цьому автори не зупиняються, адже зараз можна знайти дошки у вигляді фруктів, овочів та інших продуктів. Вони підкорюють серця тих, хто приділяє велику увагу інтер'єру кухні. Якоюсь мірою і практичні, адже формою стає зрозумілим їх призначення.

Розміри обробних дощок

У цьому випадку особливих рекомендацій немає, адже кожна господиня сама на око може визначити, яку порцію продуктів вона регулярно нарізує та скільки місця на столі може виділити для дошки. Існують рекомендації для різних видів продуктів:

  • Для тесту слід доглядати найбільші - приблизно 50 × 75 див. 
  • Для м'яса та риби оптимально вибрати 30 × 50 див. 
  • Для нарізки овочів та фруктів підійдуть компактні дошки 20 × 30 див. 

На товщину також слід звернути увагу. Достатньо і 1 см, якщо навантаження на поверхню невелике, а ось для м'ясних продуктів краще знайти висоту від трьох см.

Виходячи з усіх параметрів складно сказати, яка дошка краща, адже кожна підійде для певного випадку та різних переваг. Головне визначити, що для вас важливо: комфорт, довговічність чи естетичність, а ще краще - намагатися поєднати все відразу.

Як вибрати обробну дошку

як вибрати дошку для нарзекиДля початку потрібно вирішити, скільки аксесуарів придбати для кухні. Багато ділять продукти на пару видів - для оброблення та вживання у сирому вигляді, тому обмежуються двома дошками. Але оптимально все ж таки придбати хоча б чотири вироби: для риби, окремо для м'яса, для фруктів та овочів, хліба. Існують варіанти зі змінними плівками – її просто потрібно помістити на поверхню для нарізки певного продукту, а для наступного вибрати іншу. Фарбуються у різні відтінки для зручного розпізнавання. Також часто можна зустріти набори обробних дощок.

З матеріалом визначитися не так складно, якщо зважити перераховані недоліки та переваги кожного та визначити для себе ідеальний варіант. Якщо не хочете часто точити ножі, виберіть дерево, яке не сильно їх виступає, якщо немає часу на миття, врятує пластик, який поєднується з посудомийними машинами, якщо ви акуратно поводитеся з речами, тоді не бійтеся купувати скло.

Знову ж таки, не варто економити ні на яких варіантах, адже довговічна тільки тверда деревина, екологічно чистим буде тільки дорогий пластик, а якісне скло стійкіше до ударів і пошкоджень.

Коли ви визначилися з кількістю дощок та матеріалом, саме час подумати про комфорт. З функціональними моделями готувати в наш час одне насолоду. Вони мають зручні ручки для перенесення та підвішування, бортики для утримання їжі, канавки для того, щоб сік не стікав на стіл.

Від ковзання рятує наявність прогумованих ніжок. Виконуються і глибші поглиблення, щоб переносити туди вже подрібнену продукцію. Поєднані з вагами дошки допоможуть одразу визначити потрібну вагу їжі. У пристосуваннях для сиру додаються до кришки, щоб надійно зберігати готову їжу.

На деяких моделях зазначено, для яких цілей вони призначені, що значно спрощує вибір.

Ну й насамкінець не забувайте про те, щоб аксесуар гармонійно поєднувався з іншими елементами на кухні, адже він піднімає настрій під час готування, а позитивний настрій у цьому процесі дуже важливий. 

Як часто міняти роздягальню дошку

як часто міняти дошку для нарзеки Купуючи якісну дошку, кожен розраховує на тривалий термін її експлуатації. Тільки придбати дорогий товар - це стать, головне подбати про догляд і дезінфекцію і тільки тоді вже розраховувати на тривале використання.

Правильна обробка поверхні мінеральною олією, перекисом водню або оцтом запобігає утворенню бактерій, цвілі, збереженню запаху та присмаку від минулого продукту. 
Можна зробити висновок, що тільки від вас залежить, як часто міняти дошку: якщо вона акуратна, чиста та презентабельна, тоді регулярно купувати нову немає сенсу і можна користуватися виробом хоч десять років. А якщо на поверхні є тріщини, почорніння та й загалом на неї вже неприємно дивитися, тоді придбання дошки доведеться записати до списку покупок найближчим часом. 

Як доглядати за виробом

як доглядати за дошкою для нарзеки

Найзручніші пластикові, тому що відмиваються за допомогою посудомийної машини. Якщо робити це вручну, потрібно промити під гарячою водою з милом і витерти насухо. 

Дерев'яні взагалі корисно ошпарювати окропом для дезінфекції. Для цих же цілей часто використовується оцет, сода та лимон.  При цьому важливо зберігати їх у сухому місці, подалі від вологи та плити. Виходячи з цього, поміщати дошки в сушарки для посуду не рекомендується - знайдіть їм затишний куточок у шафі або полиці.

Не можна разом зберігати моделі різних типів: для нарізки овочів, м'яса та риби. Останні два можуть бути небезпечними, тому що на них нарізаються сирі продукти, які потім проходять обробку, а овочі, фрукти та ягоди часто вживаються у сирому вигляді. Йдеться не тільки про ризик попадання бактерій, а про змішування запахів і смаків, що негативно позначиться на стравах.

Якщо ви зможете вибрати найбільш вдалі моделі обробних дощок і надалі не упускатимете важливих правил у використанні , зберіганні та догляді, вироби однозначно порадують багатофункціональністю та комфортом і згодом не втратять презентабельного вигляду. Враховуючи всі рекомендації, аксесуар через роки використання залишиться таким самим, як і в перші дні після покупки!