Техніка емалі відома людству вже понад три тисячоліття. Фрагменти емалі археологи знаходять у шарах, що належать до 1600 до нашої ери. З того часу ця технологія розвивалася безперервно. Проте досі емаль виготовлення посуду застосовувалася лише, як елемент прикраси. Емалеві вставки використовувалися у ювелірних прикрасах, у предметах культу. Ними прикрашали хрести, ритуальні судини у храмах.
 набір емальованого посуду

Переваги емальованого посуду

Вперше масово випускати емальований посуд стали наприкінці XVIII століття США. Незабаром вона здобула популярність у всьому світі. Емальований посуд має низку переваг. Вона досить дешева, добре миється, не вступає в реакцію з харчовими кислотами та лугами, тим самим зберігається смак їжі, до неї не потрапляють шкідливі для здоров'я людини сполуки. У ній можна не лише готувати, а й безпечно зберігати їжу. Емальований посуд має тривалий термін служби, на нього можна наносити розпис, малюнки. Емальований посуд поєднує в собі всі переваги керамічного, скляного посуду, посуду з нержавіючої сталі, але позбавлений їх недоліків. Керамічний посуд може розбитися, скляний, навіть із загартованого скла не витримує контакту з відкритим вогнем і тріскається. Кухонний посуд із нержавіючої сталі непридатний для зберігання продуктів. Незважаючи на назву, «нержавіюча сталь» все ж таки схильна до корозії. В результаті хімічної реакції з харчовими кислотами та лугами, у їжі утворюються шкідливі для здоров'я сполуки. Так що емальований посуд недорого коштує, довго служить і абсолютно безпечний для здоров'я, що робить його популярним у всьому світі.
 
Все це справедливо лише в тому випадку, якщо емальований посуд виготовляється відповідно до технології, з дотриманням гігієнічних вимог і правильно експлуатується. В іншому випадку, її використання може завдати шкоди здоров'ю.
набори посуду кмк емальованої

Шкода емальованого посуду 

Якщо на емальованому посуді з'явився скол до металу, то його необхідно викинути негайно, навіть якщо це улюблена каструля господині, а не чекати того часу, поки з'явиться наскрізна дірка. Справа в тому, що в місці сколу їжа входить у безпосередній контакт з металом, при цій реакції утворюються шкідливі сполуки. Не можна також допускати нагрівання на вогні порожнього посуду. При перегріві емаль розтріскується, у тріщинах також відбувається хімічна реакція їжі та металу.
 
Однак, шкідливим може виявитися і щойно куплений емальований посуд. Справа в тому, що деякі виробники випускають її з порушенням норм, використовують задля економії дешевші склади емалей. Як зрозуміти, що варто купувати, а від якої покупки краще відмовитися, незважаючи на невисоку ціну.
 
Основну увагу слід приділити внутрішній емалі, адже саме вона стикається з їжею під час приготування. У зовнішній емалі можуть бути відносно небезпечні здоров'я людини речовини. Хімічний аналіз внутрішньої емалі можна зробити, не вдаючись до послуг лабораторії, провести його візуально.

Справа в тому, що колір емалі надають, додаючи до неї різні сполуки металів, іноді досить отруйні. Безпечними для здоров'я можуть вважатися лише емалі білого, чорного, кремового, сіро-блакитного та синього кольору. Тому тільки з таким кольором робочої – внутрішньої емалі варто купувати посуд. Всі інші кольори допустимі лише для зовнішньої – декоративної емалі. Найнебезпечнішими є червоний, жовтий, коричневий колір. І подібні вироби нерідко зустрічаються у продажу, надходять вони від недобросовісних виробників, які заощаджують на дорожчих емалі.
 
Інтернет-магазин HozDom.com продає гарний асортимент емальованого посуду українських виробників: набори посуду Vissner, Edenberg та ін. В наявності завжди широкий вибір гарного посуду з емальованим покриттям.