У побутових справах ніхто не обходиться без кип'ятіння води: то чашку чаю захотілося випити, то потрібно підігріти дитяче харчування, приготувати локшину на вечерю. Кожен хоче зробити це не тільки швидко, а й потім не отримувати великих рахунків за електрику. Щоб такі повсякденні питання вирішувалися без проблем, потрібно відповідально підійти до вибору нагрівального приладу. Це може бути звичний електрочайник або його новий аналог – термопот. Що краще придбати для кухні? На які особливості звернути увагу? Які плюси та мінуси характерні для кожного приладу? 

купити термопот або електрочайник

Що таке термопот і чим відрізняється

Вигляд електрочайника всім звичний і знайомий: це невелика ємність, яка щільно закривається кришкою і має ручку для перенесення. Після натискання на кнопку починається підігрів рідини. Також є носик у верхній частині, щоб було зручно перелити воду у склянку або чашку. Для виготовлення основної частини може використовуватися як пластик, кераміка, так і нержавіюча сталь або скло

Термопот відрізняється великими розмірами. Корпус виготовлений з металу або пластику, який доповнюється всередині досить важкою сталевою або скляною колбою, а також нагрівальним елементом. Виходячи з цього, не розумно робити прилад, який доведеться піднімати та нахиляти, щоб перелити воду. 

Для цього виконаний носик, тільки спрямований вниз: під нього достатньо поставити ємність і натиснути кнопку, щоб вбудований насос виділив потрібну кількість води. Є кілька способів подачі окропу:

  • Помпа, що працює від мережі.
  • Ручна кнопка, яка дозволяє набрати рідину, навіть якщо прилад не підключений до мережі. 
  • Подача може йти від натискання чашкою на спеціальний клапан. 

Деякі моделі включають відразу три способи, щоб кожен вибрав зручний для себе метод, який допоможе заощадити час або налити воду, коли немає електрики. 
Нагрівальний елемент в обох випадках представлений або у вигляді прихованої спіралі, або нагрівального диска. Перші дешевші за дискові, тому що менш зручні і не такі надійні. Також обидва вироби мають прозору область з мірною шкалою, щоб не доводилося відміряти воду на око. Як чайник, так і термопот, забезпечуються підставкою, на якій вони можуть обертатися навколо своєї осі.

електротермопот в Україні зовнішній вигляд

Місткість та підігрів

Як згадувалося вище, електрочайники зазвичай не дуже великі – близько 1-2 літрів. Відповідно вода розігрівається за раз на невелику кількість порцій і рідко залишається зайва. Якщо ви залишите її в корпусі, вона швидко охолоне і вже через пару годин доведеться підігрівати з нуля. При цьому і тут розробники знайшли вихід: у деяких моделях передбачено кнопку, яка підтримує високу температуру після кип'ятіння. Розміри дозволяють придбати електрочайник для маленької кухні, розмістивши в кутку на столі.

Термопот розрахований на тривале зберігання рідини. Це зручно для великих колективів та сім'ї – відразу можна закип'ятити від 3 до 20 літрів. Вона залишиться гарячою ще щонайменше кілька годин, теплоізольована колба дозволяє підтримувати її на рівні 90 градусів. Це і робить термопот схожим на термос. До того ж ви зможете встановити, щоб пристрій час від часу вмикався для підігріву до заданої температури. 

Потужність та споживання енергії

Чайник витрачатиме більше енергії, працює з потужністю 0,8 — 3 квт. Завдяки цьому, а також невеликому об'єму рідини, що нагрівається, вода закипить набагато швидше. Прилад виходить не настільки економічно вигідним, особливо якщо у великій сім'ї кожен регулярно кип'ятитиме для себе воду кілька разів на день.

У термопоті, який має потужність 0,7 — 0,8 кВт, особливо повільно відбуватиметься перший підігрів, коли рідина ще холодна. Це компенсується тим, що наступні рази на процес знадобиться всього кілька хвилин: оскільки підтримується температура, гаряча вода повторно закипить набагато швидше.

У будь-якому випадку стінки будуть підтримувати високу температуру, тому прилад і не доведеться повторно вмикати, якщо після кип'ятіння минуло кілька годин. Ви просто зможете набрати гарячу воду за кілька секунд та значно заощадити час на приготування напою. Головне потурбується про те, щоб вона кип'ятилася заздалегідь, адже іноді на це може знадобитися півгодини. Якщо ви хочете встигнути отримати чашку чаю до сніданку, увімкніть прилад, як тільки прокинетеся.

потужність термопот

Безпека

Найпоширеніша небезпека при використанні нагрівальних приладів – це ризик попікатися. З металевим електрочайником ймовірність велика. Хоча ручка виконується не нагрівається, такими характеристиками не завжди має корпус. Також є ризик пролити окріп на руки під час перевертання та наливання. 

З термопотом куди безпечніше, тому цей прилад затребуваний для сім'ї, яка має дітей і людей похилого віку. Зовнішня частина не буде гарячою разом з підігрівом внутрішньої. До того ж тут практично неможливо пролити гарячу воду на себе, адже вона буде литися в чашку невеликим потоком і тільки після того, як ви натиснете кнопку. 
Корпус не доведеться пересувати або нахиляти, що також запобігає ризику пролити воду. Навіть якщо термопот випадково перекинеться, спрацює система захисту від протоки води. Також розробляється функція, яка блокує кнопку наливу під час роботи виробу.  

Довговічність 

Термін експлуатації залежить тільки від акуратності у використанні: і термопот, і електрочайник можуть довгі роки тішити швидкою та якісною роботою, якщо забезпечити їм належний догляд. До того ж прилади забезпечені додатковими функціями, що захищають механізм від можливих поломок.
Вироби часто не починають роботу, якщо кришка щільно не закрита або немає води в ємності. Також встановлюється захист від перегріву та появи накипу. 

Економія 

Завдяки своїй функціональності, місткості та зручності, термопоти помітно дорожчі навіть за дорогі керамічні чайники, особливо якщо наділені великою кількістю унікальних функцій. При виборі варто враховувати, що пластикові моделі будуть трохи дешевшими за сталеві. При цьому не варто забувати, що цей прилад і вигідніший у плані споживання електроенергії. Якщо ним користуватиметься багато людей, то витрата на електрику буде меншою, ніж з електрочайником. 

Ви не пошкодуєте про вибір, якщо у вас вдома часто збираються великі компанії, або ж сім'я велика. Щоразу включати чайник для кип'ятіння води в таких випадках не вигідно. Відповідно, ціна термопоту згодом компенсується його економічністю.

Додаткові можливості 

Розробники не перестають дивувати покупців тим, що моделі стають максимально зручними. Термопоти та електрочайники доповнюються мірною шкалою, щоб не доводилося на око відміряти рідину. 

Також у термопоті передбачено багато зручних можливостей:

  • Екран, на якому висвічується таймер. Ви зможете займатися своїми справами та прийти за водою у вказаний час. Також екран вказує на температуру води. Якщо воно забезпечене підсвічуванням, ви зможете використовувати прилад у темному приміщенні. 
  • Пропонується кілька температурних режимів для різних цілей: для гарячих напоїв, дитячого харчування, заварювання локшини або стандартного кип'ятіння. Найчастіше їх зроблено від чотирьох до шести. Таке доповнення особливо сподобається гурманам, адже різні сорти напоїв вимагають різну температуру, за якої вони максимально розкриють аромат і смакові особливості.
  • Виконується можливість підтримки температури на тривалий час (що відбувається за рахунок потовщених стінок і багатошаровості). Ви зможете вибрати будь-які показники температури, підтримувати її на рівні окропу або у теплому стані. Варто врахувати, що під час цього електроенергія додатково витрачається. 
  • Також прилади іноді доповнюються функцією, що знижує утворення пари.
  • Іноді розробляється вугільне покриття всередині: воно значно підвищує якість води і дозволяє легше впоратися з видаленням накипу. 
  • Звуковий сигнал повідомляє про те, що процес завершено. 

Догляд

Виходячи з розмірів електрочайника, доглядати за ним буде простіше і легше, особливо щодо дорожнього електрочайника. При цьому термопот не вимагає на це багато часу. Все, що знадобиться, це іноді витирати поверхню виробу і стежити, щоб не забруднювалася внутрішня частина. До того ж обидва варіанти часто наділяються функцією самоочищення від накипу та бактерій. Для цього в термопотах іноді доведеться змінювати фільтр. Деякі моделі самі повідомлять про це. 

Дизайн та оформлення

Не варто упускати і естетичні характеристики виробів, щоб дизайн вдало доповнив інтер'єр кухні. Електрочайники в більшості випадків мають стильний та яскравий дизайн. Пропонуються унікальні та різноманітні моделі: з малюнками, візерунками, прозорою скляною поверхнею, з оригінальними формами. 
Термопоти з'явилися відносно недавно, тому поки що не можуть похвалитися такою різноманітністю. При цьому вони також мають сучасний вигляд і часто доповнюються яскравими елементами. 

великий вибір електрочайників

Замість укладання

Як і в багатьох випадках, немає однозначного рішення, який виріб краще придбати для дому. Відштовхуйтеся відмінних поглядів та потреб. Якщо у вас велика сім'я та багато зайвого місця на кухні, краще купити термопот. Також такий пристрій буде вигідним для використання в офісі або на заході з великою кількістю людей. При цьому, якщо в квартирі живе мало людина, та й кухня маленька, краще обмежитися скляним електрочайником. До того ж, у обох варіантах пропонуються унікальні функції, які допоможуть визначитися з вибором.

Вирішіть, скільки людей буде щодня нагрівати воду, якої температури потрібна рідина, які можливості ви хотіли б бачити. Після цього не доведеться вибирати з усього асортименту, і ви швидко зупинитесь на ідеальному варіанті чайника або термопоту.