Вибираючи крапельну кавоварку, перше, на що Ви повинні звернути увагу – це показники її потужності. При цьому принцип «більше – краще» не працює. Від потужності кавоварки безпосередньо залежить міцність одержуваного напою, тому, якщо Ви віддаєте перевагу міцній каві, що бадьорить – найкращим вибором стане малопотужний агрегат, кава в якому готується довше і тому виходить міцніше. Оптимальна потужність краплинної кавоварки для приготування міцної кави не повинна перевищувати 800 Вт. Апарати з високою потужністю зазвичай забезпечені великим резервуаром для води, вимагають більшого обсягу кави, що використовується, і швидше готують напій середньої міцності.
Важливими параметрами краплинних кавоварок є ергономічність та якість матеріалу. Що стосується колби, то краще вибрати кавоварку зі скляною колбою, або, на крайній випадок, виконану із пластику високої якості. Округла та трапецієподібна форма колби допомагає краще зберігати аромат напою.
Пам'ятайте, що хороша краплинна кавоварка повинна мати протикраплинну систему, що запобігає витіканню кави під час вилучення колби. За наявності подібної системи Ви зможете розлити каву чашками на будь-якому етапі приготування. Як тільки колба буде встановлена на місце – процес приготування продовжиться.
Ще один важливий момент, на який потрібно звернути увагу, це якість фільтра. Фільтри в краплинних кавоварках можуть бути паперовими, нейлоновими і золотими. Найчастіше кавоварки оснащені нейлоновими фільтрами, розрахованими на 60 заварювань. «Золоті» фільтри дещо довговічніші. Фільтри з паперу потрібно міняти після кожного циклу заварювання, що робить їх надійними та екологічними. Набори паперових фільтрів доступні сьогодні у будь-якому магазині, де продаються кавоварки. Крім фільтрів для кави, деякі кавоварки обладнані також фільтрами для води, але це скоріше приємний бонус, ніж правило.